Benzopireny - smog powoduje raka,
tak jak papierosy!

Nie palisz papierosów? A jednak! sprawdź ile...

Zimowe spacery mogą powodować powolną i bolesną śmierć! Bieganie jest przyczyną zawałów serca! Jazda na rowerze jest przyczyną udarów i niepełnosprawności!

Brzmi znajomo? Te hasła to PARAFRAZY ostrzeżeń z paczek papierosów, oprócz tego, że słowo “palenie” zastąpiliśmy popularnymi aktywnościami fizycznymi, które ogólnie kojarzą nam się ze zdrowym trybem życia. Sport jest zdrowy i każdego zachęcamy do spacerów, biegania i jazdy na rowerze. Pamiętaj jednak, aby sprawdzać jak bardzo zanieczyszczone aktualnie jest powietrze. Polecamy aplikację Kanarek.

W powietrzu, którym oddychamy znajdują się te same trujące substancje co w papierosach – BENZOPIRENY, a wszystko przez SMOG.

Benzopireny – C20H12 – silnie rakotwórcze związki chemiczne występujące w dymie podczas spalania niecałkowitego, występują głównie w dymie tytoniowym i smogu.

Ile benzopirenów wdychasz dziennie?

Tyle, ile gdybyś palił 3-10 papierosów dziennie. Ja wypaliłem dziś 3 :/

Nawet, jeśli przez całe życie nie wypaliłeś żadnego papierosa, Twoje płuca mogą niedługo zacząć przypominać płuca nałogowego palacza – takie badania przeprowadzano już na płucach mieszkańców Azjatyckich miast – w przekroju były czarne.

Wszystko dlatego, że benzopireny występują także w smogu. Aby lepiej zobrazować ile benzopirenów wdychasz dziennie, TUTAJ możesz przeliczyć je na ilość wypalanych papierosów. Możesz też skorzystać z aplikacji “Shit, I smoke”. Wychodzi na to, że mieszkaniec Warszawy, spędzając na dworze 4 godzinny dziennie, zatruwa swój organizm ekwiwalentem 1,300 (słownie: tysiąca trzystu) papierosów rocznie. A mieszkaniec Krakowa ilością 3,700 (słownie: TRZECH TYSIĘCY SIEDMIUSET) papierosów rocznie.

Jak bronić się przed smogiem?

Przede wszystkim każdy z nas musi ograniczać jego powstawanie. Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca:

– nie spalaj odpadów,

– przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe,

– jeśli korzystasz z pieca węglowego wymień go na nowoczesny i niskoemisyjny.

– ociepl dom, by zużywać mniej paliwa,

– używaj paliw dobrej jakości, – korzystaj z komunikacji zbiorowej.

Jeśli wszyscy będziemy stosować się do wyżej wymienionych wskazówek, powietrze będzie czystsze, ale nie stanie się to z dnia na dzień. Zachęcamy Cię to dalszego zgłębiania tematu.

Jak doraźnie bronić się przed smogiem?

Stosuj maskę antysmogową lub filtr powietrza do mieszkań.
 
Zobacz dlaczego maska antysmogowa to przydatny pomysł na prezent. Tutaj znajdziesz szczegółowy opis polecanych przez nas masek antysmogowych!

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij go innym!

Hej. Aby napisać ten artykuł poświęciliśmy trochę czasu z naszego życia. Jeśli uważasz go za przydatny, proszę udostępnij go, abyśmy mogli tworzyć więcej takich treści.

Masz pytania?
- Napisz w komentarzach!

Daj znać jak sprawdza się Twoja maska. Odwiedź nas na Facebooku i zostaw komentarz.