Benzopireny - smog powoduje raka,
tak jak papierosy!
Nie palisz papierosów? A jednak! sprawdź ile...
Zimowe spacery mogą powodować powolną i bolesną śmierć! Bieganie jest przyczyną zawałów serca! Jazda na rowerze jest przyczyną udarów i niepełnosprawności!
Brzmi znajomo? Te hasła to PARAFRAZY ostrzeżeń z paczek papierosów, oprócz tego, że słowo “palenie” zastąpiliśmy popularnymi aktywnościami fizycznymi, które ogólnie kojarzą nam się ze zdrowym trybem życia. Sport jest zdrowy i każdego zachęcamy do spacerów, biegania i jazdy na rowerze. Pamiętaj jednak, aby sprawdzać jak bardzo zanieczyszczone aktualnie jest powietrze. Polecamy aplikację Kanarek.
W powietrzu, którym oddychamy znajdują się te same trujące substancje co w papierosach – BENZOPIRENY, a wszystko przez SMOG.
Benzopireny – C20H12 – silnie rakotwórcze związki chemiczne występujące w dymie podczas spalania niecałkowitego, występują głównie w dymie tytoniowym i smogu.
Ile benzopirenów wdychasz dziennie?
Tyle, ile gdybyś palił 3-10 papierosów dziennie. Ja wypaliłem dziś 3 :/
Nawet, jeśli przez całe życie nie wypaliłeś żadnego papierosa, Twoje płuca mogą niedługo zacząć przypominać płuca nałogowego palacza – takie badania przeprowadzano już na płucach mieszkańców Azjatyckich miast – w przekroju były czarne.
Wszystko dlatego, że benzopireny występują także w smogu. Aby lepiej zobrazować ile benzopirenów wdychasz dziennie, TUTAJ możesz przeliczyć je na ilość wypalanych papierosów. Możesz też skorzystać z aplikacji “Shit, I smoke”. Wychodzi na to, że mieszkaniec Warszawy, spędzając na dworze 4 godzinny dziennie, zatruwa swój organizm ekwiwalentem 1,300 (słownie: tysiąca trzystu) papierosów rocznie. A mieszkaniec Krakowa ilością 3,700 (słownie: TRZECH TYSIĘCY SIEDMIUSET) papierosów rocznie.
Jak bronić się przed smogiem?
Przede wszystkim każdy z nas musi ograniczać jego powstawanie. Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca:
– nie spalaj odpadów,
– przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe,
– jeśli korzystasz z pieca węglowego wymień go na nowoczesny i niskoemisyjny.
– ociepl dom, by zużywać mniej paliwa,
– używaj paliw dobrej jakości, – korzystaj z komunikacji zbiorowej.
Jeśli wszyscy będziemy stosować się do wyżej wymienionych wskazówek, powietrze będzie czystsze, ale nie stanie się to z dnia na dzień. Zachęcamy Cię to dalszego zgłębiania tematu.
Jak doraźnie bronić się przed smogiem?
Masz pytania?
- Napisz w komentarzach!
Daj znać jak sprawdza się Twoja maska. Odwiedź nas na Facebooku i zostaw komentarz.