Dla kogo Mastermind?

Mastermind to gra logiczna ucząca cierpliwości i logicznego myślenia. Idealna dla dorosłych  w każdej grupie wiekowej. Rewelacyjna dla dzieci – oprócz rozrywki stanowi bowiem również wartość rozwojową.

Dlaczego Mastermind?

Zasady są proste – w jak najmniejszej ilości ruchów, trzeba złamać szyfr przeciwnika. Tropem są dla nas wskazówki jakie od niego otrzymujemy.

Gra jest wymagająca – zmusza do pogłębionej analizy, rozpatrywania wielu wariantów, kombinowania i wyciągania wniosków.

Każda rozgrywka jest nową łamigłówką, na którą nie da się opracować strategii, dlatego nie ma tu mowy o powtarzalności.

Rozruszaj szare komórki, ćwicz swój umysł – graj w Mastermind.

Parametry gry

  • Liczba graczy: 2
  • Wiek graczy: 7+
  • Czas rozgrywki: około 20 minut, ale jeśli długo się zastanawiamy to może trwać dłuzej.
  • Rodzaj gry: logiczna,
  • Poziom trudności zasad: 1/5 – 3 minuty

Skrócony opis rozgrywki

Jeden z graczy układa w tajemnicy przed drugim szyfr złożony z czterech pionków. Może ułożyć dowolną kombinację z pionków dostępnych w ośmiu kolorach. Drugi z graczy próbuje odgadnąć układ – kolory i kolejność pionków. W kolejnych próbach, wybiera po 4 pionki i wkłada je w otwory. Na koniec ruchu, przeciwnik daje mu wskazówki, poprzez wkładanie w otwory małych kołeczków.

Jeśli w układzie odgadującego znajduje się pionek tego samego koloru, co w układzie kodującego i stoi w tej samej kolumnie, kodujący umieszcza w tej linii czerwony kołeczek. W przypadku, gdy pionek znajduje się w układzie, ale w nie odpowiedniej kolumnie, kodujący oznajmia to przez biały kołeczek. Jeśli w kombinacji nie znajduje się pionek w danym kolorze, miejsce na kołeczek zostaje puste. Kołeczki nie są przypisane do konkretnych otworów na pionki. Odgadujący nie wie zatem, który z pionków został umieszczony poprawnie – może to jedynie wywnioskować na podstawie historii ruchów.

Z każdą turą posiadamy więcej informacji, a ilość potencjalnie poprawnych kombinacji ogranicza się. Gra polega na tym, aby odgadnąć układ w jak najmniejszej ilości ruchów.

Zainspirował Cię się ten artykuł?
Udostępnij go - może pomoże też innym!

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, będziemy bardzo wdzięczni za udostępnienie go. Dzięki temu, będziemy mogli tworzyć więcej takich treści. Z góry dziękujemy!

Masz pytania?
- Napisz w komentarzach!

Odwiedź nas na Facebooku i daj znać co sądzisz o tej grze.