Dla kogo gry planszowe?

Dla dorosłych!

Gry nie są tylko dla dzieci, każdy dorosły lubi od czasu do czasu poczuć się beztrosko. Dzięki grom planszowym możemy zapomnieć o problemach codziennego dnia i pobyć w świecie o jasnych zasadach. Poza tym, gry planszowe to po porostu dobra rozrywka, wymagająca od nas trochę myślenia i dostarczająca sporo emocji.

Dla młodzieży!

Gry planszowe są świetną alternatywą dla tak wszechobecny gier video. Co prawda, w porównaniu z tymi drugimi, nie są postrzegane jako bardzo atrakcyjne, ale jak się spróbuje to szybko łapie się bakcyla. Warto kupić nastolatkowi grę “bez prądu” by poszerzyć jego krąg zainteresowań.

Dla rodzin!

Dla wszystkich rodzin, które chcą spędzać więcej czasu razem, gry planszowe stworzą mnóstwo dodatkowych okazji do spotkań przy rodzinnym stole. Wygrać z tatą to sukces, a wymyślne strategie dzieci napawają rodziców dumą. Gry planszowe łączą pokolenia, nie łudź się, że gra z twoim dzieckiem nie będzie wyzwaniem. Planszówka to idealny przerywnik od jedzenia podczas wszelkich świąt i zasiadanych urodzin. Nawet babcia się skusi.

Nasze ulubione gry planszowe

Dixit

Ulubiona gra wszystkich naszych znajomych. Jeśli decydujemy się w coś razem zagrać to większość jest zawsze za Dixit. Ta gra jest wyjątkowa, idealna na pierwszą grę karcianą/planszową oraz dla każdego, kto lubi bawić się wyobraźnią. Przegraliśmy w nią setki godzin, za każdym razem świetnie się bawiąc. Bardzo proste zasady, które można pojąć w 3 minuty. W trakcie gry, będziecie mieć mnóstwo śmiesznych sytuacji – zdziwicie się jak zabawne ludzie mają skojarzenia. Doskonała gra do integracji. 

Głównym elementem gry są piękne karty przedstawiające abstrakcyjne krajobrazy, postacie i sytuacje. Elementy kart niesamowicie poruszają naszą wyobraźnię.

 • Liczba graczy: 3-6
 • Wiek graczy: 8+
 • Czas rozgrywki: około 30 minut
 • Rodzaj gry: karciana,
 • Poziom trudności zasad: 1/5 – 3 minuty

Każdy gracz dysponuje pięcioma kartami. W swojej kolejce jeden z graczy – główny gracz – wybiera z pośród swoich kart jedną, do której wymyśla dowolne hasło, które mu się z nią kojarzy. Pozostali gracze wybierają z pośród swoich kart jedną, która najbardziej pasuje do tego hasła. Główny gracz tasuje karty i wykłada przed pozostałymi uczestnikami, a oni próbują zgadnąć, która karta należy do niego.

Hasło nie może być zbyt banalne ani zbyt skomplikowane. Chodzi o to, aby zgadło je jak najmniej osób, ale minimum jedna, wtedy po 3 punkty dostają główny gracz oraz wszyscy, którzy obstawili jego kartę. Gracze, którzy obstawili inne karty nie dostają punktów, po jednym punkcie jednak dostają Ci, których karty zostały obstawione. Dlatego tak ważne dla pozostałych uczestników jest znalezienie karty, która wpisuje się w hasło głównego gracza – w ten sposób mogą zmylić wszystkich i zdobyć dużo punktów. W przypadku, kiedy wszyscy uczestnicy zgadną, bądź wszyscy nie zgadną, która karta należy do głównego gracza, nie zdobywa on żadnych punktów. W kolejnej rundzie hasło wymyśla kolejny gracz. Gra toczy się, aż któryś z graczy nie osiągnie 30 punktów.

Ten ktoś ma już Dixit?

Nic straconego! Dodatkowe karty są po prostu piękne. Mamy je wszystkie! Możesz brać w ciemno.

Splendor

Gra roku 2015. Kolejna gra o bardzo prostych zasadach, które można pojąć w 5 minut. Nie jest ona jednak banalna, szybko dostrzeżemy jej mocno strategiczną stronę, dzięki której gra utrzymuje nas w ciągłym napięciu. Tylko optymalna strategia pozwoli nam wygrać z innymi graczami, a na wypracowanie takowej będziemy potrzebować przynajmniej kilku rozgrywek. Wtedy okazuje się też, że interakcje między graczami są bardzo silne – przewidywanie ruchów przeciwnika, podbieranie mu żetonów i kart, może być ostatnią deską ratunku. Bardzo wciągająca gra – gdy przegramy od razu chcemy się zrewanżować.

 • Liczba graczy: 2-4
 • Wiek graczy: 10+
 • Czas rozgrywki: około 30-60 minut – zależnie od liczby graczy
 • Rodzaj gry: karciana, żetonowa
 • Poziom trudności zasad: 2/5 – 5 minut

W grze dysponujemy 5 rodzajami klejnotów w postaci żetonów i kart. W naszej turze możemy dobierać klejnoty-żetonyza które możemy kupować klejnoty-karty. Klejnoty-karty są też walutą ale się nie zużywają. Dodatkowo, zależnie od ich ceny, są punktowane od 0 do 5 punktów. Celem gry jest uzbieranie 15 punktów.

Ten ktoś ma już Splendor?

Jeśli tak, ale lubi tę grę warto dokupić rozszerzenie. Wprowadza ono możliwość wykonywania dodatkowych akcji, które wydłużają grę i podnoszą poziom emocji.

Carcassonne

Kolorowa, pozytywna gra osadzona w czasach średniowiecznych, kiedy to wszechobecni byli rycerze oraz budowano zamki i miasta. Popularność gry sprawiła, że wydano do niej kilkanaście dodatków. Proste zasady sprawiają, że można się w nią wdrożyć w 10-15 minut. W grze budujemy drogi i miasta, dzięki naszym podwładnym chronimy naszych włości lub staramy się przejąć inne. Należy uważać na posunięcia innych graczy, aby móc w porę przeszkodzić im w ich planach i uchronić się przed potencjalnym przejęciem naszego dorobku.  

 • Liczba graczy: 2-5
 • Wiek graczy: 8+
 • Czas rozgrywki: około 45 minut
 • Rodzaj gry: planszowa
 • Poziom trudności zasad: 2/5 – 10 minut

Każdy z graczy dysponuje 8 podwładnymi, którzy służą do zajmowania włości: traktówmiast, klasztorów i pastwisk. Gra polega na wspólnym budowaniu świata, który składa się z kwadratowych elementów. W każdej turze gracz losuje element, na którym może znajdować się fragment traktu, miasta lub klasztor, musi dołożyć go do elementów już rozłożonych na planszy tak, aby do nich pasował. Następnie może postawić swojego podwładnego na elemencie, zajmując trakt, miasto, pastwisko lub klasztor. W dalszych etapach gry gracz powinien dążyć do rozbudowy i ukończenia swoich włości, na skutek czego otrzymuje punkty. Zależnie od tego co zajął, dostaje różną liczbę punktów. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej punktów.

Ten ktoś ma już Carcassonne?

Dodatki wprowadzą dodatkowe elementy, które skomplikują rozgrywkę i uczynią ją bardziej emocjonującą. Wypuszczono ich bardzo dużo nasze ulubione to:

Dodatek 1: Karczmy i katedry – możesz zwiększyć liczbę punktów za ukończony trakt lub miasto, dostawiając specjalną płytkę, ale jeśli ich nie ukończysz nie dostaniesz na koniec żadnych punktów.

Dodatek 3: Księżniczka i smok: Uważaj by nie obudzić smoka, który może usunąć twoich podwładnych z najbardziej intratnych posiadłości.

Wsiąść do pociągu

Równie prosta jak Dixit gra planszowa, w której budujemy połączenia pomiędzy miastami. Istnieją dwie główne wersję: z mapą Europy oraz z Mapą USA. Bardzo proste zasady, które można pojąć w 5 minut, sprzyjają grze z dziećmi lub rodziną bez planszówkowego doścwiadczenia. Dodatkowo, poprzez zabawę, dzieci mogą zdobyć wiedzę z geografii. Gra dosyć prosta, ze stosunkowo małą interakcją między graczami, dzięki temu można przy niej swobodnie rozmawiać na nie związane z grą tematy. Trzeba jednak uważać, by ktoś inny nie wybudował danego połączenia przed nami, bo będziemy musieli jechać na okrągło. Gra idealna dla rodzin, które chcą nauczyć dzieci jak wyglądają kontynenty i gdzie znajdują się popularne miasta świata. Dorośli też nie będą się nudzić, gwarantuję!

 • Liczba graczy: 2-5
 • Wiek graczy: 8+
 • Czas rozgrywki: około 60 minut
 • Rodzaj gry: planszowa
 • Poziom trudności zasad: 1/5 – 5 minut

Gra toczy się na mapie Europy lub USA (zależnie od wersji). Każdy z graczy ma do zrealizowania misje – musi połączyć drogą kolejową kilka konkretnych miast na mapie. W tym celu, dobiera z tali karty wagonów występujące w kilku kolorach. Jeśli uzbiera kilka kart w tym samym kolorze może utworzyć połączenie – im dłuższe, tym bardziej jest punktowane. Gra toczy się dopóki któryś z graczy nie wyłoży wszystkich swoich wagoników – należy się spieszyć by zdążyć zrealizować swój cel przed innymi!

Ten ktoś ma już tę grę?

Oprócz USA i Europy jest do wyboru dużo dodatków z różnymi zakątkami świata, Asia, Indie, Francja, Niemcy, Holandia, New York… Dodatki wprowadzą także dodatkowe elementy i zasady, które skomplikują rozgrywkę i uczynią ją jeszcze ciekawszą.

Zainspirował Cię się ten artykuł?
Udostępnij go - może pomoże też innym!

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, będziemy bardzo wdzięczni za udostępnienie go. Dzięki temu, będziemy mogli tworzyć więcej takich treści. Z góry dziękujemy!

Masz pytania?
- Napisz w komentarzach!

Masz którąś z tych gier? Napisz czy ją lubisz i z kim w nią grasz. Masz jakąś grę którą szczególnie polecasz? Daj znać.