Co to jest fiszka?

Skatebord, longbord, mini cruiser?

Kiedyś były deskorolki, teraz wybór jest większy: 

Skateboard (klasyczna deskorolka) – służy w większości do wykonywania trików, skoków, jazdy w skateparku i po przeszkodach typu murki, krawężniki itp. Ma być wytrzymała na wstrząsy. Ma mniejsze koła niż longboardy i shortboardy, ma mniejsze koła i toczy się zdecydowanie ciężej i głośniej. Można się na niej przemieszczać, ale raczej tylko do najbliższej miejscówki, gdzie będziemy ćwiczyć tricki. Długość około 71-81cm.

Longboard – długa deska 90-120cm, najczęściej drewniana, o dużych kołach. Najbardziej komfortowa deska do pokonywania długich dystansów, toczy się gładko i szybko oraz zapewnia stabilną pozycję. Niestety z powodu rozmiaru i sporej wagi nie jest zbyt poręczna, gdy na niej nie jeździmy. Oprócz zwykłego cruisingu (przemieszczania się na desce) można na niej uprawiać dancing (taniec), carving (dynamiczne skręcanie), downhill (jazda z góry z poślizgami). Cena dobrego longboardu zaczyna się od około 400zł.

Mini cruiser, shortboard (fiszka, pennyboard) – krótka deska (około 56m), której deck (platforma na której się stoi) przypomina kształtem rybkę. Miękkie koła o dużej średnicy powodują, że deska toczy się gładko i szybko – pod tym względem o wiele bliżej jej do longboardu niż do skateboardu, ale jest bardziej zwinna niż longboard. Co ważne jest bardzo poręczna, można ją schować do plecaka, lub przewiesić przez ramię na pasku, jak torbę. Jest więc idealna do przemieszczania się po mieście – można dojechać nią do stacji metra, do szkoły, do pracy… Należy pamiętać, że z powodu swej długości (a raczej krótkości) jest mniej stabilna, ale jeżdżenie na niej płynnie to kwestia wprawy. Deska nie jest stworzona do tricków, ale coś nie coś można też na niej wykonać. Ceny dobrych fiszek zaczynają się od 150zł.

Dla kogo Fiszka?

Dla niego!

Jest dynamiczny, lubi aktywność fizyczną, lato, luuuuz i prędkość? A który z nich nie lubi prędkości? Przecież to męska natura! Na pewno drzemie w nim marzenie o gorącej Californii, gdzie dziewczyny jeżdżą na rolkach w strojach bikini, a faceci tacy jak on śmigają na longboardach. To jest życie – słońce, plaża, wiatr i prędkość! Podaruj mu odrobinę tej atmosfery w postaci fiszki.  

Potrzebujesz bardziej przyziemnego powodu? Na pewno chętniej wyskoczy po mleko, jeśli dojedzie do spożywczaka na desce. Droga od przystanku do domu zajmie mu mniej czasu i szybciej będzie w domu, z Tobą :), a przy okazji się trochę dotleni. No i będzie takim fajnym luzakiem :).

Dla młodzieży!

Droga do szkoły jest nieciekawa? Niech dojadą tam na fiszce, a przy okazji złapią trochę ruchu. A może po szkole pojeżdżą z kolegami po okolicy – daj im coś ciekawego, co odciągnie ich od chęci powrotu do domu, po to tylko by zasiąść przed konsolą. Z fiszką na pewno stracą poczucie czasu na podwórku, gdzie będą rozwijać prawdziwe międzyludzkie relacje.  Dzięki dobremu skill’owi i fajnej desce, twój syn zaimponuje kolegom – wszyscy lubią ludzi z pasją, może deska będzie jedną z nich.

Jaka deska?

Istnieje wiele firm produkujących mini cruisery. Najpopularniejsze to Fish Skateboards i Penny Skateboards. Od nich też wzięły się potoczne nazwy fish board (fiszka) i penny board. Jeśli chcesz kupić short cruisera, proponujemy jedną z nich.

Fishka od Fish Skateboards!

Fish Skateboards to polska firma, która produkuje fiszki inspirowane tymi z lat 1970-1980. Produkcję zaczęła w 2011 roku. Deski mają dobre opinie, są produkowane w wielu kolorach i są naprawdę w przystępnej cenie jak na ich świetną jakość. 

Penny od Penny Skateboards!

Penny Skateboards to Australijska firma, która produkuje deski on 2010. Deski są jednak mniej dostępne w Polsce niż Fishki.

Uważaj na podróbki i nieznane firmy!

Ponieważ wizualnie deski nie różnią się znacząco od siebie, zawsze sprawdź dokładnie czy kupujesz deskę tej firmy czy tylko TYPU Fish bądź TYPU Penny!

Omijaj deski z makretu, nie wiadomo czy trafimy na trwałą i wytrzymałą deskę. Fiszki i Penny wykonane są z bardzo wytrzymałego tworzywa, po desce można przejechać samochodem, a ona się nie złamie!

Nasze propozycje - Fiszki od Fish Skateboards

Seria Classic i Summer

Classic i Summer to jednokolorowe, winylowe,  bardzo dobre deski na początek, albo jeśli mamy ograniczony budżet. Miękkie duże koła zapewniają komfort nie tylko na asfalcie.

  • Długość: 56,6cm
  • Szerokość 15cm
  • Rozstaw kół: 37,5cm
  • Koła: 59mm
  • Łożyska: FS ABEC 11
  • Twardość kół: 78A
  • Waga: 1,8kg

Seria Art i Print

Art i Print to deski o takiej samej konstrukcji i parametrach jak deski Classic i Summer, mają jednak niesamowite grafiki.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij go innym!

Masz pytania?
- Napisz w komentarzach!

Masz short cruisera? Napisz jak się sprawuje.